Перейти до головного змісту

Здоров’я кісток можна зберегти на довгі роки

Здоров’я кісток можна зберегти на довгі роки

Норвезькі вчені довели, що вітаміни D і K, що містяться у великих кількостях в жирній морській рибі, можуть запобігти крихкості кісток і розвитку остеопорозу у жінок.

Остеопороз сьогодні є одним з найпоширеніших захворювань у світі, займаючи четверте місце. В Україні від нього страждає понад 3 млн осіб, з яких 2,5 млн — жінки. Це захворювання кісток, яке призводить до втрати кісткової маси і зміні структури всієї кісткової тканини. Обмін кальцію в нашому організмі відбувається протягом усього життя. Якщо витрата кальцію перевищує його споживання, кістки стають більш крихкими, і збільшується ймовірність розвитку остеопорозу, особливо небезпечного для стегон, передпліч і хребта. Найчастіше люди дізнаються про свій діагноз після переломів кісток. Крім переломів, “вісточками” остеопорозу вважаються сильні болі під час фізичних навантажень і зміні атмосферного тиску. В особливій групі ризику перебувають жінки в період менопаузи і клімаксу. Пояснюється це тим, що естроген (жіночий статевий гормон) відповідає за міцність кісток. З віком його рівень в організмі знижується, і кістки стають крихкими, виникає ризик розвитку остеопорозу.

Фахівців норвезького центру NIFES (Тромсо, Норвегія) зацікавила ця проблема, і вони провели дослідження на предмет того, як можна знизити ризик захворювання остеопорозом у жінок зрілого віку. В результаті вчені прийшли до висновку, що на відсоток хворих впливає кількість споживаної жирної морської риби.

Жирна морська риба (сьомга, форель, норвезький оселедець, скумбрія) — один з основних природних джерел вітамінів D і K, а також особливо цінних жирних кислот омега-3 в раціоні людини. Дослідники довели, що вітаміни D і K, що містяться у великих кількостях в жирній рибі, засвоюються набагато краще вітамінів у таблетках. Крім того, вітамін D сприяє всмоктуванню кальцію в кишечнику людини, а вітамін K доставляє кальцій безпосередньо в кості, що сприяє профілактиці остеопорозу.

У дослідженні взяли участь жінки до 65 років, але ті, що досягли менопаузи. Їх поділили на групи: три групи харчувалися рибою з різним вмістом вітамінів D і K, а четверта група вживала ці вітаміни у таблетках. У жінок, які сиділи на «рибній» дієті, рівень засвоєння вітамінів D і K виявився значно вищим. NIFES планує не зупиняти дослідження, маючи намір довести, що зробити кістки здоровими допоможе сьомга, багата вітаміном K і жирними кислотами омега-3.

Щоб запобігти втраті кісткової маси, а отже, знизити ризик виникнення остеопорозу, вчені рекомендують вживати продукти, що містять велику кількість кальцію, фтору і вітаміну D. Усі ці елементи в достатній кількості містяться в одному продукті — рибі. Щоб забезпечити організм потрібною порцією вітаміну D і корисних речовин, досить з’їдати 150 г жирної морської риби (сьомга, норвезький оселедець, скумбрія, сардина) 3—4 рази на тиждень.