Перейти до головного змісту

Що ж таке Омега-3 кислоти?

Що ж таке Омега-3 кислоти?, Фотограф: Norwegian Seafood Council
Фотограф: Norwegian Seafood Council

У Європі сьогодні спостерігається різкий стрибок в обсязі реклами продуктів харчування, які у своєму складі містять поліненасичені кислоти Омега-3. Українські виробники поки не підхопили цю хвилю, але про користь поліненасичених кислот Омега-3 для нашого організму вже знають багато українців завдяки різним новинам і статтям.

Вчені давно довели, що альфа-ліноленова кислота (AЛК), з якої і складаються ті самі Омега-3 жирні кислоти, є важливим компонентом нашого раціону харчування. Організм людини самостійно не виробляє поліненасичені жирні кислоти, тому потрібно включати їх у свій раціон, як і більшість вітамінів і мінералів. Омега-3 кислоти містяться у лляній олії, волоських горіхах, шпинаті, квітній та пекінській капусті, броколі, квасолі, сої, але у більшій кількості вони містяться в жирній морській рибі північних морів. Саме з риби ці кислоти найкраще засвоюються організмом, а отже, приносять більше користі для нашого здоров’я.

Чому ж раптово виникло стільки розмов навколо Омега-3, і виробники багатьох продуктів почали уводити до їхнього складу ці самі кислоти? Річ у тім, що багато наукових досліджень підтверджують користь жирних кислот для нашого здоров’я. Кислоти Омега-3 складаються з довгих ланцюжків докозагексаєнової (DHA) і ейкозапентаєнової кислот (EPA), які може виробляти наш організм за допомогою АЛК. Ці речовини наявні в жирній морській рибі: сьомзі, скумбрії, норвезькому оселедці та тунці. Регулярне вживання 150 г жирної риби (до трьох разів на тиждень) забезпечує організм потрібною кількістю кислот Омега-3, які захищають його від серцево-судинних захворювань, як-от інсульт та інфаркт, зменшують запальні процеси в організмі. Крім того, ці кислоти нормалізують рівень холестерину коштом підвищення рівня ліпопротеїнів високої щільності, покращують стан суглобів, шкіри та нігтів, зменшують больові відчуття під час менструації, знижують ризик виникнення раку товстої кишки, грудей та простати.

Омега-3 також здатні попередити виникнення подібних захворювань у зрілому віці, адже те, чим харчуються наші діти, може вплинути на їхнє здоров’ї у майбутньому, а правильне харчування може стати доброю звичкою, прищепленою змалку. Ряд досліджень підтверджують вплив раціону харчування на поведінку і психічний розвиток як дорослих, так і дітей. Деякі виробники продуктів і харчових домішок вказують на своїх товарах неправильні відомості про те, що жири DHA і EPA можуть підвищити IQ. Сьогодні немає однозначних доказів того, що така дієта може зробити нас розумнішими. Проте доведено, що здорова дитина (враховуючи здоровий спосіб життя) значно здібна до навчання, якщо в її раціоні наявна жирна морська риба.

Слід знати, що жодні інші широкодоступні продукти не багаті так на DHA і EPA, як морепродукти. Додавання поліненасичених жирних кислот Омега-3 у звичайну їжу — у хліб, йогурти і молоко не несе належного ефекту і цілком марно, оскільки ці жирні кислоти дуже нестійкі і швидко окислюються, втрачаючи при цьому свою ефективність. Крім того, це лише спроба змінити природу, але ж насправді немає нічого простіше, ніж використовувати природні джерела, як-от риба і морепродукти.

"Домішки Омега-3 у вигляді капсул можуть вживати люди, які через якісь свої причини не їдять морську рибу і морепродукти. Однак не слід захоплюватися препаратами, тому що надлишок Омега-3 кислот може викликати кровотечу. Як і у випадку з будь-якими лікарськими препаратами, потрібно контролювати дозу вживаних у вигляді капсул жирних кислот, — зазначає лікар-дієтолог Світлана Фус. — Що ж до природного джерела Омега-3 кислот — жирної морської риби — її найкраще готувати на пару або відварювати. Також можна вживати у слабосоленому вигляді або у вигляді консервів в оливковій олії. Купуючи рибу, потрібно переконатися, що вона свіжа і без запаху згірклого жиру".